Wednesday, 1 December 2010

PÄKAPIKU TEEMA

Mulle tundub et enamuste eestlaste peredes käivad päkapikud. Mina aga jälle ei oska oma seisukohta nende suhtes langetada. Mulle tundub et minu lapsepõlves meil päkapikud ei käinud. Mäletan vaid et korra sain sussi sisse suure koti tikrikomme aga sellega ka mu mälestused piirduvad ja võib olla ka sellepärast ei ole mul mingit erilist hingesugulust nendega.

Paaril korral mõtlesin et mida teha Gretaga. Kas tutvustada päkapikke või mitte? Tänapäevase jõulukingi rohkuse juures tundub mulle nii vale lapsele veel enne jõule 24 väikest kingitust anda, olgu siis tegu kas mingi asja või maiustusega. Samas aga päkapikud on päkapikud ja lastel peavad sellised muinasjutu tegelased mõnda aega eksisteerima.

Otsustasin siiski et meile päkapikke ei tule...vähemalt mitte sel aastal. Seda mitmel põhjusel. Esiteks Gretal ei ole susse, teiseks tema toas ei ole aknalauda (OK meie toas on aga tahaks ikka päkapikud tema tuppa jätta). Samuti olen ma just suutnud talle mingil määral tutvustada kes jõuluvana on ja mida ta teeb aga kui laps ei ole kogenud (või ei mäleta) ühtegi sündmust jõuluvanaga siis ei ole ma kindel mida tema asjast arvab või millest aru saab. Päkapikkude tutvustamisega ei oskaks ma 20 kuuse lapsega kuskilt peale hakata. Arvan et nii noore lapse puhul (või siis meie lapse puhul) aitab täitsa vaid jõuluvanast ja võib olla järgmisel aastal võtame käsile päkapikud.

Ma küll ei ole kindel kas päkapikud meil üldse kunagi külla tulema hakkavad. Iga öö kindlasti mitte aga võib olla kui üldse siis vaid paaril korral.

Midagi peab ju ära jääma kuna ma ei usu et väikesel lapsel on vaja sokolaadi kalendrit ja advent calendrit ja 24 päkapiku kingitust ja siis veel umbes 20 'jõuluvana' kingitust....ning 2 kuud hiljem autokoorma täis sünnipäeva kingitusi.

Täna, 1 Detsembril, aga ei ole meil veel ühtegi jõulu vidinat väljas kuna Pete on teist ööd järjest hotellis ja mina ei tohi üksinda pööningule jõulukaunistuste kastide järele ronida.

18 comments:

 1. Meie alustasime neljaselt. Rõõmu on kui palju. See on nii armas komme. See hommikune ärevus enne kardina taha piilumist on nii lõputult armas! Sel aastal toob päkapikk pisikese kommi ja pusle tyki. Jõululaupäevaks on siis 24ne Peppa Pigi pusle koos.

  Mulle meeldib see nii öelda eesti komme.. siinse Nativity yledoosi juures mõjuvad päkapikud värskendavalt. Minul endal ka päkad ei käinud. Siis vist veel ei olnud seda kommet.

  Meil on ka jõulukalender. Seal on ka sees komm.. aga selle kohta oled sa mu blogist vist juba lugenud.

  Õnneks ei ole meil jõulukinkide ylekylluse probleemi. Ainsad sugulased siin on mehe õde- vend ning ämm ja äi ning nemad on mõistlikud.

  Kuusk on meil üleval ja päkapikke maja täis.

  Meil on jõuluvanadega see teema, et neid on nagu liiga palju. Farmis, kuhu me jõululauba läheme ja Eesti majas ja siis meie oma jõulupeol. Tüdruk juba mainis, et aga meie oma peol on ju see õige.. pean nüüd mõtlema, kuidas teiste olemasolu selgitada.

  ReplyDelete
 2. OO see puzzle tükikeste idee on väga hea, talletan mällu.
  Ma ka arvan et 3, 4selt oleks õige aeg ja saan nüüd su kommentaari lugedes aru et jah see oleks midagi eestilikku ja selle nimel juba võiksid päkapikud täitsa tulla.

  Jõulukinkide eest ega ümber ei saa me kuidagi. Ise anname vaid kaks asja aga sõpru ja sugulasi on palju ja keegi ei kuula kui ma ütlen et palun ärge tooge, saatke talle enam midagi juurde (eriti veel kui ta alles nii väike ja ei oska ise otseselt tahta või nõuda).

  Sokolaadi kalendri koha pealt ei oskanud ma ka algul otsust langetada. Otseselt ei tahnud veel anda kuna ta ei ole otseselt komme või sokolaadi veel saanud aga teistpidi nagu tahtsin ka nii et nyyd meil on see siin olemas.

  Minu suureks üllatuseks ja heameeleks oli see sokolaadi kujuke seal luugi taga ime pisike...

  ReplyDelete
 3. Jõulukalender ei pea ju üldsegi maiustustega olema. Neid müüakse nii erinevaid tänapäeval. Mermaidil väga hea mõte, et iga päev soki sisse nt pusletükk panna ja lapsel ootust kui palju. Mu lastele ei hakanud päkapikud kunagi nii vara käima, vaid umbes paar nädalat enne jõululaupäeva. Päkapikud on hea asi, kui laps "paha" olnud või sõna ei taha kuulata: kannavad kõik laste tegemised jõuluvanale ette.

  ReplyDelete
 4. Meil käivad ka päkapikud, aga teisiti ei saagi ju :) No Martal küll veel ei käi. Meil pole sussid aknalaual, vaid kootud sokid seinal. Kui mul oleks 1 laps ja väike siis ma ka veel ei kiirustaks. Lapsed hakksid juba alla kaheselt lasteaias käima ja kui teistel juba päkapikud käisid ...
  Kinkide ülekülluse muret meil pole, saavad ühe kingi meilt ja mõlemalt vanaemalt :)

  ReplyDelete
 5. Oskaril kaivad pakapikud, Oliver ei saa nendest midagi aru ja seega talle mingit nanni sussi sisse ei pane. Oskaril on aga lobu laialt. Ta kirjutab pakapikkudele kirju ja jatab neid sussi sisse. Ta ju teab konkreetselt mis lego juppe tal vaja on :)

  ReplyDelete
 6. Päkapikud käivad ka meie majas :)
  Väike lutsukomm vms polegi midagi nii hirmsat ühel hommikul ning hommikusöögi isu see absoluutselt ei riku. Sokolaadidega advendikalender on ka, nonna kingitus.

  Aga Gretal on ju sussid täiesti olemas! Need Popi omad... Pealegi võib soki ka akna peale panna, kui sokki pole siis kinda :D Ja see võiks väga hästi olla asetatud ka põrandale teie klaasukse/akende ette.

  Mina seletan kuidas päkapikk öösel käis (nagu unemati ja unekati) ning näitan talle õhtuti ennem magamaminekut pilti ja siis tema sussi.

  Meil kinkide üleküllust pole (niikuinii kingitakse riideid..) küll aga väike ootusärevus jõulukuul on minu arvates päris mõnus ja päkapikk tuleb iga öö (vahetult ennem ärkamist :D kuni 24.dani kui lendame Eestisse...

  ;)

  ReplyDelete
 7. Aa ja veel- me meisterdasime oma päkapikud ka, kelle asetame kuusele ning kes "valvavad" sussi :)

  ReplyDelete
 8. Meie tüdruk ka vahetab päkadega kirju.

  Aga nii väiksele ma ei teeks päkat ja nii väiksele pole ju ka kommi vaja. Me hoidisme kahe aastani kommidest eemale. Samas saab päka tuua ka õuna või banaani. Ilus punane lipsuke kyljes.

  Aga ma mõtlen, et sõpradega oleks just hea kingi diili teha.

  Ma põen plika sünnipäeva ette juba... aga plaanin seekord anda konkreetsed soovid konkreetsetele inimestele. Noh nendele, keda me rohkem tunneme (jutt siis klassikaaslastest). Eelmisel aastal oli 20 kinki.. ja.. osa neist läks taasringlusesse. Siin on ju olemas selline väljend nagu "unwanted presents". Kõlab õudselt. Seepärast ongi hea korraldada nii, et neid unwanted kinke ei tuleks.

  ReplyDelete
 9. Sokolaadi soomist ei kardagi ma soogi isu ara votmise parast. Meie arvates ei ole nii vaiksel lapsel veel vaja teada mis on komm ja sokolaadi tahvel jne. eriti siin maal kus need on igale poole laste kattesaadavus ylatusse pandud ja siis voitle iga kord kui poes voi valjas kaid.

  Proovi siis mingit reeglit teha millal laps voib ja ei voi seda saada. Lutsukomme me kohe kindlasti ei anna Gretale nii pea kuna need on eriti halvad hammastele.

  Samuti ei ole meie arvates nii vaiksel lapsel vaja veel kunstmagusat syya. Me piirdume puuviljadega ja monikord kui oleme kuskil synnipaeval siis mingi magusa asjaga (kui seal muna just sees ei ola). Kodukypsetised oleks ka ok aga kuna yks ei saa muna ja teine jahu syya siis jaab see ara.

  Kuna me ise ka kodus kypsiseid ja muud magusat ei soo siis ei ole see mingiks probleemiks. Mingid hullud kommi kontrollijad me ka ei ole lihtsalt ei hakka ise neid Gretale sisse sootma.

  Praegu piirdume sokolaadi kalendriga kuna neid nagu nii peale joule poes enam ei myyda ja seega on terveks aastaks rahu majas. Samuti on tal hea selle kaudu oppida ootamist, et yks korraga ja siis jargmisel paeval jalle.

  Pakapiku otsuse oleme teinud et nemad tulevad alles hiljem. Eks me siis vaata kuhu sisse me midagi peidama. Kuna inglise traditsiooni jargi tuleb jouluvana oosel korstna kaudu kinke tooma siis sokid on siin tavaliselt kamina kylge rippuma pandud. Sinna paneb jouluvana peotais vaikeseid kingitusi lastele, seega sokki pakapiku jaoks ma ei tahaks kasutada. Pigem juba talvesaabast kuna need on kindlasti olemas, susse enamalt ei ole.

  Kingitutega olek ka tore kui need siis vaid yhel paeval katte saaks siis oleks mida oodata. Esimesed kingid aga saab Greta juba sel pyhapaeval ja siis igal jargneval nädalalõpu, siis Eestis olles erinevate inimeste käest ja siis koju tagasi tulles meie kingitused.

  Voiks ju koik kokku korjata ja siis korraga anda aga ma ei taha et ta motleks et jouluvana toesti nii palju kinke toob. Parem siis juba et ta naeb et see inimene annab selle ja see selle ja siis jouluvana toob kodused kingid.Sedasi vaikeste vahedega on tal aega ehk kingiga ka rohkem mangida enne kui jargmine peale tuleb

  Oeh toesti taitsa habi et sellise asja parast siin hadaldan. Nagu oeldakse, alati on midagi millega mitte rahul olla...kuigi tundub et see kingi rohkus hairib siin vaid mind ja mitte teisi meie pereliikmeid. Õnneks ei saa Greta asjale veel taitsa pihta.

  ReplyDelete
 10. Meremaid, olen sinuga 100% nõus. Oh õudust nendest synnipäevadest ei taha ma veel mitte kuuldagi kui laps hakkab koolis käima...
  Kingi diilid on juba kasutusel Sel aastal tehakse vaid üks kink siinsete sugulaste poolt 3 asemel ja meie ka peame vaid 2ks kümne asemel ostma.

  Teistele sõpradele, tuttavatele, vanaemadele jne ütleme ka mida soovime nii et midagi unwanted ei tule ja kellegi raha otseselt raisku ei lähe.

  ReplyDelete
 11. Kull teie olete ikka korralikud! Meie soome komme iga paev :) Oskari sunnipaevaks aga kusin raha - ta ise teab koige paremini mis Legot ta osta tahab.

  ReplyDelete
 12. Supsik ei tea susside ja päkapika seosest õnneks veel udutuhkagi. Ka jõuluvanast, keda ta on korra kohanud, ei oska ta ilmselt veel midagi arvata.

  Meie suguvõsas on viimasel ajal kingihunnikud äärmiselt tagasihoidlikuks kuivanud, kuna kõigil on rahaga kitsas ja pole aega neid otsimaski käia, ise ka ei jõua kõike meisterdada. Üks ja hea igaühele, sellest piisab.

  Pean olulisemaks üksteisest hoolimist aastaringselt. Ainuüksi mu emal on pakitud kingist (või ideedepuudusel järjekordsest kinkekaardist) rohkem kindlasti hea meel, kui ma aitan tal maja korras ja soojas hoida ning vahel autoga sinna-tänna, sh surnuaedadesse sõidutan. Esmaspäeval näiteks realiseerisime koos tema mullujõuluse kinkekaardi, mille kehtivus hakkas lõppema. Sai triikimislaua, aga selle me oleks talle ju nii ehk naa ostnud...

  Ah jaa, Saksamaal toob lisaks jõuluajale kinke ka püha Nikolaus - see on siis 6. detsembril - ja sünnipäevadel jagatakse kinke ka lahkuvatele külalistele - sellest kõigest ei tea Supsik ka õnneks veel midagi.

  ReplyDelete
 13. Lagrits, jata jargi, pidid sa siis siin veel ka seda lahkuvate kylaliste kingitusi mainima - meil siin ka sama komme.

  Akki peaks ja jouaks veel Jehoova tunnistajaks kogu pere keerata. Nemad ju minu teada sunnipaevi ja joule ei pea :)

  ReplyDelete
 14. Aa, et kalendrist tohib 24 päeva sokolaadi süüa aga päkapikk sokolaadikommi ei tohi tuua? Huvitav...

  Mis puutub üldse sellesse päkapiku teemasse ning hammastesse, siis kommi+hommikusöögi+hammastepesu ajavahemik on meil pool tundi. Pole see nii tappev midagi. ma ütleks, et 10 minutit teleka/arvuti ees multikaid vaadata on lapsele palju hävitavam.

  Puuvilja me sussi sisse panema ei hakka, see oleks sama, mis saiaviil sinna pista. Komme meil kodus niisama üldse polegi.
  Sokolaadi on Emi juba ammu saanud ning poes pole mingit nuiamist ei kassa ees ega mujal. Vaatab ja uurib ning vahest ka puutub, aga kui ma ütlen, et läheme edasi või palun pane see tagasi vms siis ta teeb ka seda. Loomulikult on ta veel ka väike. Aga jalgade trampimist ja meeletut nutmist, karjumist jne pole meil veel juhtunud. Ka kommi või sokolaadi nuiamist pole kunagi juhtunud.

  Igaljuhul päkapikud meil käivad ning Emeline on siiamaani nende bio kommidega rahule jäänud ning igal hommikul vaatab just esimese asjana sussi sisse. Isegi ennem poti peale minekut!

  ReplyDelete
 15. Jehoova ei aita, vaid võtab viimase, kahjuks koos mõistusega :P Nii mõnigi tunnistaja on pärast ajupesu terve oma maise varanduse kogudusele pärandanud, nii et elu jooksul kingituste pealt saavutatud kokkuhoid muutub lõpuks ikka mõttetuks ;)

  ReplyDelete
 16. Free Presbyterian Church ei tähista samuti jõule, liitu nendega :)

  ReplyDelete
 17. Raine, palun ara valesti aru saa, ma ei proovigi siin oelda et nii vara ei tohiks teil pakapikud kaia voi et kui meie ei poolda otseselt magusa soomist nii noorelt et siis koik kes seda teevad on hoolimatud vanemad.

  Ma ikka rohkem raagin seda mida meie oleme otsustanud ja seda meile omastel pohjustel.

  Greta ka ei jonni ja trambi jalgu kuigi monikord oma tahtmist ei saa ja kuulab taitsa hasti sona aga samas me ka valdime selliseid situatsioone mis sellist reaksiooni voib olla pohjustaks.

  Samuti argem unustagem kultuurilisi ernevusi. Ma arvan et elades Itaalias ei saaks sa kuidagi hakkama ilma kypsiseid hommikusoogiks soomata samas kui naiteks siin oleks see vaga paha idee...

  Minul on vaga viletsad hambad ja seega panen ma palju rohku Greta hamba hooldusele ning selleparast olen eriti negatiivne kummi ja klaaskommide vastu kuna need kahjustavad hambaid rohkem kui sokolaad.

  Nii et vabanda kui tundsid end torgatuna. Ma tean et sa oled vaga tubli ema (palju tub]lim kui mina)ja mul ei ole yhtegi paha sona te lapsekasvatuse vastu oelda
  :D
  ...kuigi sellega ma ei ole nous et 10 min kontrollitud teleka vaatamist lapsele havitav oleks. Olen marganud et Greta on ysna mitu asja just telekast oppinud.
  Me ei ole teleka vastane perekond...veel! :D

  ReplyDelete
 18. Minu arvamus yhtib Alice' postitusega. See p2kapikunduse m6te oleks ju tore, kui kogu seda muud kraami poleks. Aga miks peaks k6ikidele erinevatele j6ulupidudele,laatadele, niisama poekommidele jm lisaks veel iga hommik midagi sussi sisse ilmuma.

  Saatsin kyll vennapojale legokalendri, aga arvan, et neil pole nii palju asju k2imas kui meil siin.

  Loomult olen ka sellele Grinchile l2hedane (Liina blogi postitus), samas on ju t6esti tore lastele r66mu teha ja n2ha neid 6nnelikena.
  Tegelikult on ikka nii, et igayks kasvatab oma lapsi nii nagu paremaks peab ja oskab.

  ReplyDelete