Monday, 8 November 2010

HELLO SOTIMAA-EDINBURGH

Eelmise nädala alguses lendasime 3 päevaks Sotimaale, Edinburgh-i.
Kõik sai alguse sellest et Pete-i vana töö lõpu ja uue alguse vahele jäi üks nädal vabaks ja me tahtsime midagi 'asjalikku' selle ootamatu vaba nädalalga teha. Reisu organiseerimine võttis meil parasjagu närvirakke ja tekitas suurel hulgal stressi kuna kuhu tahes me ka ei tahnud minna igale poole olid piletid hirmus kallid. Minna aga tahtsime ja seda enam et Gretale kui veel paar kuud alla 2-sele on reisimine tasuta.
Soovisime minna kuskile kuhu minek oleks võrdlemisi lihtne ja kiire seda eriti et kaasas siiski väikene laps. Auto rentimise valikut me ei soovinud kuna see ja veel ka Greta autotooli rentimine oleks omakorda kulusid lisanud. Hollandisse minek oli meie esimene katsetus, kuigi lennureisile oleks veel ka väikene rongireis lisandunud, aga kui me nägime et lennupiletid oleks meile maksma läinud ligi £400 siis kustutasime selle mõtte kohe ära.
Teine valik oli Belgia, täpsemalt Burge, kuid kuna sinna minekuks pidi kõige pealt rongiga Londoni sõitma (seda siis veel ka tipptunnil) siis rongiga Brüsseli ja seal uuesti kolmanda rongi peale ringi istuma siis see tundus, vähemalt mulle, väga väsitavana ja seega jätsime selle variandi samuti mängust välja.
Valik oli ka Stockholmi peal ja peaaegu et olime juba pileteid ostmas kui ma äkki avastasin et vaatasin vaid väljasõidu hindu, mis igati hea hinnaga olid, ja tagasilennu hinnad jäid kõik kokku liitmata. Nii et natuke üle 200 naela maksvast lennust sai äkki üle 400 naela maksev lend.... Jälle oma hea mitu tundi selle reisi otsingute peale raisatud kuna lennupiletitele lisaks peab ju ka öömaja otsima.
Vahepeal olin ma juba nõus uuesti Brüsselisse minema AGA loomulikult olid kõik Eurostari piletit M E E L E T U L T kallid nii et ka sellest ei tulnud midagi välja...
Lõpuks oli meil oli täiesti suva kuhu me lendame peaasi et piletid oleks normaalse hinnaga AGA normaalse hinnaga pileteid lihtsalt ei eksisteerinud.
Ma ei teagi kuidas me lõpuks otsustasime Edinburgh-i kasuks kuna mäletan et vaatasin neid pileteid varem aga ka need olid hirmus kallid. Lõpuks siiski ostsime piletid ja rentisime väikese korteri 3-ks päevaks ja läksime reisule.
Mainin veel et nädalalõpul enne meie reisi olid suured pidustused kuna Pete vanemad tähistasid kuldpulmi (50 aastat abielu). Sellest aga hiljem eraldi postitus.
Nii et siit algab siis pikk ja kõikidele nendele kes reisikirjeldusi ei armasta igav jutt Edinburgh-st. Meie igal juhul veetsime seal võrratud 2,5 päeva ja oleme nüüd täiesti armunud sellesse linna.
Lend sinna võttis üle tunni aja aega ja kohale jõudsime kuskil 4 ajal. 'Tänu' kella keeramisele oli õues juba pime. Gretaga on vähemalt siiamaani väga meeldiv reisida olnud kuna ta naudib igat liigutust mis reisimisega kaasas käib.
Lennujaamast sõitsime linna lennujaama bussiga (väga kiire ja mugav). Ma suutsin ruttu paar pilti tuledes pealinnast teha kui võtsimegi juba takso ja suundusime oma peatuspaikka. Korter, mille rentisime, oli meeldiv ja inimesed kellelt rentisime ka toredad. Kuna meespool oli prantslane ja korteris oli palju prantsus keelseid raamatuid siis oligi mul pidevalt tunne et me oleme Prantsusmaal.


Kuna rendime ka ise Tallinnas olevat korterit turistidele (et oma pangalaenu kinni maksta) siis alles nüüd saime aru kui tähtis on see et rendikorteri voodi madrats oleks top tasemel. Kahjuks selles kohas olid madratsivedrud küll minu luid agaralt kallistamas ja kui seal ei oleks olnud eraldi teist vatitekki siis ma ei tea kuidas ma oleksin need 2 ööd seal vastu pidanud. Teine arusaamatu asi minu jaoks on ilma kütteta vannitoad. See ei puuduta vaid seda rendikorterit vaid ka täiesti tavalisi kortereid kuna mina lihtsalt ei saa aru kuidas saavad inimesed ennast sellises külmas vannitoas pesta. Ma panin endale isegi eraldi kampsuni selga kui läksin pissile kuna lihtsalt nii külm oli vannitoas. See on ainuke asi mille poolest ma eelistan hotellis ööbimist et seal on alati ilusad ja soojad vannitoad. Sellele 2 asjale vaatamata olime aga väga rahul oma öömajaga. Õnneks on Greta meil ka just selline laps kellele meeldib uutes kohtades käia ja kes end igal pool suudab koduselt tunda (loomulikult nii kaua kui meie ise ka rahul oleme) nii et tema magamisega või muidu olemisega meil mingeid probleeme ei olnud.
Hommikul magas ta nii pikalt et Pete oli juba hommikusööki valmistamas ja mina sain isegi paar lehekülge raamatut lugeda enne kui tema lõpuks ärkas.
Hommikul oli päike ilusti väljas vaatamata sellele et eelmisel õhtul peale meie kohale jõudmit tõusis tuul ja hakkas kõvasti vihma sadama. Alustasime päeva lossi vallutamisega. Meie korter asus vanalinnast nii umbes 10 min jalutuskäigu kaugusel aga selle 10 minutise tee avastasime me alles õhtul kui koju tagasi kõndisime. Niiga alustasime päeva tegelikult hoopis üsna pika teekonnaga mis meid siiski lõpuks lossini viis. Oligi tore kuna nägime palju tänavaid mis muidu oleks nägematta jäänud.
Vahepeal nägi Greta vanker selline ilus sügisene välja.Kuigi piltide pealt seda otseselt näha ei ole oli õues tegelikult kõva tuul. Õnneks et panin Gretale talvejope selga ja endale võtsin igaksjuhuks mütsi kaasa kuna ma ei tea kuidas me ilma nendeta hakkama oleks saanud.Ja jõudsimegi lossi ukse ette

Lossi müürilt avanes meile selline vaade linnaleVat selline tegelane astus äkki meie juurde ja pakkus et teeb meist pilti. Mina olin kohe vastu kuna ma ei ole nõus selliseid turistidele mõeldud teenuste eest hingehinda maksma. Ütlesin viisakalt ei tänan ja jätkasin oma kaameraga pildistamist. Pete aga on meil selline pehmeke kellel alati hakkab kahju nendet pakkujatest ja kes ei oska ja ei julge EI öelda. Mina oli endiselt kategooriliselt vastu aga kui mees ütles et ta teeb pildi valmis ja me saame pärast lahkudes otsustada kas tahame seda või ei taha siis Pete ütles et kui mina ei soovi siis tema teeb Gretaga kahekesi selle pildi ära.....No ja kuidas siis mina saan ennast sellisest perepildist välja jätta. Kobisin siis ka pildile teadmisega et me pärast lossist lahkudes kindlasti ei ütleme.
Sellest kas me need pildid siis pärast ära ostsime või ei kirjutan ma hiljem.
Jätkasime ronimist lossi tippu. Kuna loss asus kõrge mäe otsas siis oli tuul nii kõva et me ei saanud Gretal lasta omapead käia kuna tuul tahtis teda koguaeg pikali puhuda. Pilti vaadates on seda raske uskuda aga kui pöörata tähelepanu Greta kapuutsi karvale siis on näha kuidas see on tuulest turris. Petel jäi sel päeval müts korterisse muidu oleks tal see kindlasti peas olnud.

Lossis endas ei olnud palju midagi erilist vaadata. Kui me oleks võtnud eraldi väikese kuulatava giidituuri 'automaadi' siis oleks kindlasti palju uut ja huvitavat juurde õppinud aga väikese lapse, vankri, koti ja kaameratega ei olnud meil lihtsalt ei vaba kätt ega kõrva et seda teha. Vaatasime niisama ringi. Greta ostis endale lossi poest printsessi pliiatsi mille üle ta oli nii rõõmus et aina musitas ja kallistas seda ( võib olla oli see mingi osa tema mängudest kuna nüüd kodus olles kui ta seda pliiatsid näeb siis käib samasugune musitamine ja kallistamine ja seda ka teiste mänguasjade poolt. Noh printsess ikkagi, ju siis kõik peavad teda ülistama).Siin on siis see koht kus tasub mainimist et kuigi minul ja Gretal oli täis varustus riideid kaasas siis on Pete meil alati see mees kes ei suuda vastavalt ilmale riietuda. Sellest ei ole üldse kasu et ma kogu aeg kaagutan ja kamandan et kui õues on see temperatuur siis tuleb vastavalt sellele temperatuurile riidesse panna ja kui õues lõõskab päike ja on palav siis ei tasu paksu villast kampsunit kaasa vedada jne. Viimasel ajal ma enam isegi mitte ei kaaguta enam vaid panen valmis, võtan kaasa, riietan kõik meie pereliikmed ise et ennast säästa. Seekord aga olin unustanud Petele kilejopet kaasa võtmast ja nagu ikka oli Pete keset vihma vett läbilaskvas õhukeses suvejopes. Õigemini vihma veel ei sadanud aga seljataga olid suured hallid vihmapilved ja alles eelmisel õhtul oli ta end juba vihmas peast jalatallani märjaks suutnud leotada. Nii ei jäänudgi muud üle kui Pete pidi väikse peatuse Soti suveniiride poes tegema....

...et endale selline vihma 'prügikott' osta. Talle tegi see nii nalja et ta endale sellise sinise prügikoti selga pidi tõmbama. Selga tõmmates õnnestus tal kuidagi (ärge küsige kuidas) seljapeale katkine riba käristada ja siis ta ise arvas et see oligi seal juba ja et see lahtine riba on tegelikult vöö. Oli veel üllatunud et vaata kui stiilne vihmakott isegi vöö on külge disainitud.... Vat just nii palju tajubgi mu mees riietest ja stiilist!


Selle kilekoti jopega ei olnud Pete pikalt nõus ringi käima nii et ei jäänudgi muud üle kui sammud poodi seada ja talle uus vettpidav soe jope osta. Õnneks oligi tal tegelikult sellist vaja nii et ilmaasjata raha ei pidanud raiskama. Pildil näeb ta küll kurvapoolne välja aga see ei ole sellest et ta jopega rahul ei oleks vaid sellest et tal on nüüd hoopis kange kohvi isu.
Imelik oli see et meil oli kogu aeg hirmus palju aega. Nii mõnus. Kodus on alati see probleem et aeg kaob kiirelt käest ära aga seal olles oli nii hea ja rahulik. Just 20 min enne kinni panekut jõudsime veel kunstigaleriisse sisse hüpata kuhu saime vihma varju ja kust saime natuke kunstiga tuvuda. Greta jaoks oli õnneks pea iga maali peal mingi loomake nii et kogu selle aja oli galeriis Greta haukumist või mjäugumist kuulda.


Sellega lõppesgi meie teine (terve) päev Edinburgh-is.
Järgmisel päeval oli meil aega kuini kella 1ni päeval kui pidime lennujaama minema. Mõtlesime et teeme linna bussituuri. Seadsimegi sammud jälle lossiväravate ette kust bussireis alguse sai. Alles siis saime teada et bussipiletid kehtivad 24 tundi. Kui me vaid oleks seda eelmine päev teadnud oleksime seda bussi võinud kasutada linna peal ringi liikumiseks kahel päeval. Eks me siis ole järgmisel korral targemad. Veel avastasime et selle bussipiletitega saab ka allahindlust teiste muuseumite külastamisel milleks meil loomulikult enam aega ei olnud.


See moderne ehitis on Soti Parlamendi hoone.
Buss peatus erinevate vaatamisväärtuste ees mida oli võimalik siis külastada ja siis pärast järgmise bussiga edasi sõita. Meil oli natuke aega veel järgi seega otsustasime sellise huvitavat ehitist külastada. Tegu oli The Mother Earth of All Adventures, Maailma sünnilugu.
Sisse minnes tuli välja et see oleks olnud üsna pikk ekskursioon ja mitte väga huvitav Gretale. Küsisime küll et kas neil midagi ka Greta vanustele seal vaadata oleks aga nemad ütlesid et ei. Pärast ma lugesin nende brosüürilt et neil oli seal küll üks spetsiaalne mängukoht väikelastele. Noh, see et me seda pärat teada saime ei aidanud meid enam ja me seadsime sammud hoopis üsna seal kõrval asuvasse lossi Palace of Holyroodhouse, mis on kuninganna üks ametlikest kodudest. Tema ja ka Prince Charles peatuvad seal kui nad on Sotimaal ja korraldavad seal ametlike vastuvõtte. Väga hubane loss. Meile meeldis eriti nende söögituba. Mulle eriti selle söögitoa kardinad. Õnneks ei olnud loss väga suur ja meil ei läinud seal palju aega.

Kodus pileteid vaadates märkasin et kui me oleksime lasknud need piletid lossis ära tembeldada siis oleksid need kehtinud terve aasta. Aru ma ei saa miks keegi sellest meile koha peale ei maininud. Kellel on aega ja tahtmist seal lugema hakata väikest lehekest mis neile piletit ostes kätte pistetakse kui ümber ringi on nagu nii nii palju uut ja huvitavat vaadata. Noh tühja siis sellest, vaevalt et me nüüd sinna nii pea tagasi läheme.
Siit veel paar pilti vanalinnast


Ning olimegi tagasi lennukis. Londonisse maadudes ootas meid ees ootamatult soe ilm. Kohe nii soe et järgmisel päeval käisin lühikeste varrukatega linnas ringi. Noh seda ilma ei jätkunud just väga pikaks kuna sel nädalalõpul oli õues näiteks vaid 5 kraadi sooja.
Kokkuvõttes oli meil äärmiselt tore reis ja Sotimaale on meil plaan tulevikus kindlasti uuesti minna, siis juba rohkem sisemaale. Tavaliselt juhtub meil alati midagi meie reisudel, nüüd ma ei teagi kas see on sellepärast et me alati enne ette kuulutame kuhugi läheme ja asju plaanime või sellepärast et me tegelikult ei käinud ju välismaal.

12 comments:

 1. No jalle olen taiega lambapea! Ma ju alles soitsin Edinburgis turismibussiga ja teadsin, et piletid kehtivad 24 tundi! :| Igatahes kiht linn, onju? Mina ei votnud fotokat kaasa kuna olin tool ja ringi jalutada sain vaid uhe ohtu, nii et vaga tore oli sinu imeilusaid pilte naha :)

  ReplyDelete
 2. Ei ole sa midagi lambapea, sa ju ei teadnud et me sinna laheme :)
  Tegelikult sa andsid meile hoopis hea idee kuhu minna ;D

  ReplyDelete
 3. Vaatasin, mis maksavad Ryanairi piletid täiesti suvalisel ajal keset detsembrit London-Stanstedist Frankfurt-Hahni ehk meist 90 km kaugusele (loe: väga lähedale) ning sain hinnaks 1 täiskasvanu kohta 12 GBP. Isegi igasuguguste pagasi- jm lisatasudega tuleks odavam kui Eurostar. Ja teie vist ei olnud (veel) veendunud Ryanairi jt odavlennufirmade vastased? :)
  Eelnevaga tahtsin ma vihjata, et küllakutse on endiselt jõus. November on siin ilma mõttes trööstitu, aga varsti avatakse nii Trieris kui ka Luxembourgis jõululaadad ja linnad saavad märksa kaunima näo.
  Või tulge veebruaris karnevalirongkäiku vaatama.
  Või aprillis, kui Moselil jälle lõbusõidulaevadega pikki tiire teha saab ning kõik tärkab ja õitseb...

  ReplyDelete
 4. Lagrits, me lendasimegi Easyjetiga (nendega on hea lennata kuna kui on laps kaasas siis saab alati esimesena lennukisse kohe speedy passiga inimeste jarel ja seda ilma mingi eraldi tasuta). Meil ei ole midagi odavlendude vastu kuigi Eestisse eelistame alati lennata vaid Estonia Airiga.
  Me vaatasime koikki lende, nii odav, kui tava lende, ja koik olid sel ajal kallid, plus meil olid vaid teatud paevad millal saime lennata. Ma ei maleta kas me Stanstedist lendavaid lende vaatasime kuna see lennujaam on meist kaugel, vorreldes Gatwick-uga mis meie majast 20 min kaugusel, ja tavaliselt me sealt ei lenda (lisaks reisule veel vahemalt 2 tundi).
  Ryanairil olid jah mingid vaga odavad pakkumised (£9) aga kui ma hakkasin sealt midagi broneerima siis ei olnud seal mingeid lende valida. Aru ma ei saanud miks voi milles oli asi.

  Teie kyllakutse on meil veel taitsa olemas ja meil on plaan seda kunagi ka kasutada :) Kui vaid oleks voimalik siis lendaks kuhugi kogu aeg aga kuna meil ei ole palgalisi puhkuseid siis see teeb asja keerulisemaks (loe vaga palju kallimaks :)

  ReplyDelete
 5. Nojah, Gatwickist jälle Ryan meie kanti ei lenda ja EasyJetiga tulles oleks lähimad kohad Köln/Bonn ja Düsseldorf (meist 200 v 300 km).
  Igaks juhuks täpsustan, et karnevalirongkäik on järgmisel aastal hoopis 7. märtsil (Rosenmontag on ka liikuv püha).

  ReplyDelete
 6. Kohe üldse polnud välismaal olemise tunnet?

  ReplyDelete
 7. Ainult natukene ja seda rohkem tanu prantsus keelsetele raamatutele riiulis :)
  Isegi inimeste jutust sain enam vahem aru :), muidu koik ju sama vahemalt nii kiirel tuvumisel.

  ReplyDelete
 8. Aga pilt? See lossis tehtud "proffi" oma, Petest ja Gretas?

  Vahva reis! Meil mitu CS sõpra käisid Edin. eelmise kuu jooksul ning kõik kurtsid ühistranspordi hindasid :/

  Pildid on ilmeilusad, mulle jäi kõige rohkem meelde see, kus Pete kõnnib Gretaga, kes on kärus, tänavat mööda, kus on sinakad (lillad?) majad - niiiiii ilus! (noh, ma olen ka eriline friik, kellele meeldivad seljaga pildid :D )

  No ja Caltrano, Itaalia on ka siin... ikka veel :) Täna üle kahe nädala paistab isegi päike ... :)

  ReplyDelete
 9. Raine,tead teie juurde ju tulekas ka kohe kui seda aega ja raha vaid oleks. Seekord lihtsalt oli vaja kohta kuhu saab kiiresti ja vaikeste valjaminekutega (a la alla £400).

  Tegelikult ma ei tea kui kallid olid sealsed yhistrantspordi pileti hinnad ja kas need olid kallimad kui meil siin Inglismaal voi kallimad kui mujal Euroopas. Linnas saab vabalt ringi liikuda jala ja koik kohad ilusti ara naha. Meie votsime selle ekskursioonibussi (yhe inimese pilet oli vist £12 voi £15 mis on sellistel bussidel tavaline hind) kuna meil oli aega vahe viimasel paeval aga siiski tahtsime veel midagi teha ja naha.

  ReplyDelete
 10. Ma just vaatasin, et Ryanil on Gatwick-Bergamo lend ning hinnad on nii all. Noh jah Bergamosse võime teile järgi tulla või võtate rongi, ilma et autot rendiksite, eks. Teadsid, et Caltranosse tuleb isegi buss, just meie maja ette :)

  ReplyDelete
 11. Oo, paneme selle info korvataha. Ma arvasin et teie juurde saab vaid labi Veneezia lennujaama, mis on teist ysna kaugel.

  ReplyDelete
 12. Informeerin siis sind veelgi paremini:

  Autoga sõites on Bergamo lennujaam 2 tunni kaugusel ning Venezia (Treviso) lennujaam 1 tunni kaugusel

  :)

  ReplyDelete