Thursday, 14 October 2010

BOOK START

Ma tihti kiidan Petele kuidas Eestis on ikka huvitavaid lasteringe ja tegevusi ja väikestele lastele mõeldud üritusi ja etendusi jne. Ühtepidi on see ju tõsi aga teistpidi eks neid üritusi ja tegevusi leidub üksjagu ka Inglismaal. Ma arvan et kõige suurem erinevus on siiski just vaid selles et üks maa on selline väike ja kodune ja teine maa on hiiglaslik kus hästi palju erineva kultuuriga inimesi.
Et siis mitte vaid Eestit kogu aeg imetleda ja kiita otsustasin et annan mõned plus punktid ka Inglismaale.

Näiteks on siin maal selline tore klubi nagu 'BOOKSTART' . Tegu siis raamatuklubiga mis asustati 1992 aastal eesmärgiga innustada vanemaid ja hoidjaid lugema nende lastele. Põhimõtteliselt on iga sündinud laps selle klubi liige. Vaja vaid minna kas kohalikku raamatukokku või tervisekeskusesse ja ette näidata lapse terviseraamat ning siis kingitaksegi sulle selline tore kott koos raamatute ja raamatutega seotud reklaamilehtedega. Meie saime oma koti kätte ilma midagi näitamatta, arvatavsti ka sellepärast et me nagu nii raamatukogu tihedad külastaja. Neid selliseid kingikotikesi on kokku 3 olenevalt lapse vanusest. Esimene raamatukott on mõeldud lastele vanuses 0–12 kuud, järgmine 18–30 kuud ja viimane 36–48 kuud (seega 3–4 aastastele). Sellele lisaks on eraldi raamatukotid nii kurtidele kui ka kuulmishäiretega lastele.

Kuna ma ei olnud otseselt teadlik sellest klubist enne siis sattusin täiesti juhuslikult nägema raamatukogus sellist sildikest mis teatas et saate oma koti kätte siit. Kuigi vanusepoolest oleks Greta juba teise koti omanikuks pidanud saama siis raamatukogu tädi ütles meile et võtku me ikka need esimesed raamatud ka. Noh nii me siis ka tegime ja eks siis mõni teine päev läheme järgi teisele portsule.
Greta esimeses raamatukotis olid järgnevad asjad:
Taaskasutatav kandekott (mida me juba kasutame ka)
2 raamatut
1 kahepoolne lamineeritud luuletuste leht mida võib hästi kasutada ka söögi ajal taldriku alusena.
Väike ilusate piltidega ja humoorikas leheke mis seletab miks lugemine on väikestele beebidele kasulik jne
Uusi ja huvitavaid raamatuid tutvustav brosüür.

Tegelikult ei midagi nii erilist aga kuna meile raamatud väga meeldivad siis igati teretulnud kingitus.
Saades selle paki hakkasin ma mõtlema kui kerge on tegelikult siin maal raamatuid lugeda või neid endale koju koguda.
Poodidest on võimalik osta raamatuid igasuguse hinnaga. Loomulikult on paljud siiski kallid (sellist asja nagu vanasti 20 kopika eest poest iga päev raamatu ostmist ei ole võimalik) aga on ka odavamaid. Keskmiselt on beebide-väikelaste raamatute hinnaks kas 3.99, 4.99 või 5.99. Üle selle on juba kallimad.
Suuremates toidupoodides on tavaliselt raamatud palju odavamad kui raamatupoodides aga eks seal ole valik ka väiksem.
Kui on tahmine mingit kindlat raamatut osta siis saab seda kohe kindlasti odavamalt internetist (Amazon.co.uk) või kui sulle sobib ka kasutatul kujul siis ebayst.
Kõige odavamalt saab aga lasteraamatuid heategevuspoodidest ja carboot sale-st. Sealt on täiesti võimalik osta 20 penni eest ilusaid raamatuid. Päris paljud lasteraamatud oleme just heategevus poodidest ostnud ja enamus neist on kas tuli uued või siis vähemalt näevad tuliuued välja.
Loomulikult on võimalik raamatuid laenutada raamatukogudest, kus on väga hea valik, mine vaid ja laenuta, ning kui sa need õigeks ajaks tagasi tood siis ei maksa see sulle pennigi.

Nii et kui keegi lapsele lugeda tahab siis on see võimalus täitsa olemas ilma et peaks palju raha välja maksma....AGA mind pani just mõtlema see et kui palju on siiski kindlasti neid vanemaid kes oma lastele ei loe ega muretse raamatuid ning kes raamatukogusse oma jalga ei tõsta. Nende laste puhul ei aita ka see tasuta kingitud raamatukotike. Selles eas ei oska ju laps ise neid raamatuid vaadata või lugeda ja kui ema ikka ise sellele raamatukotile järgi ei lähe siis ei jõua need raamatud ka kuidagi lapseni.
Lootust ehk on et võib olla kui need raamatutest kaugeks jäänud lapsed suuremaks kasvavad ehk siis õnnestub neil see raamatupisik ehk koolist või kuskilt mujalt kinni saada ja sel juhul juba ise kasvõi kooli raamatukokku minna kust endale lugemist hankida.

Kahjuks aga olen ka kindel et just need lapsed on need kellel saab olema raskusi lugema õppimisega (kuna neile ei ole kunagi keegi beebist peale raamatuid ettelugenud) ja seega vaevalt et nad raamatutest mõnu tunneksid.
Nii et meile kui lugejatele tore kingitus. Nendele kes raamatutest huvitatud ei ole vahet ei ole. Aga ehk on loota et need vanemad kes enne lugemise suhtes ükskõiksed olid on tänu sellele klubile ja nende propageerimis tööle oma lastele rohkem lugema hakanud.

8 comments:

 1. Mul pole pahegi tulnud sulle nendest raamatukottidest enne raakida :| Oskar juba sai neid paar tukki ja Oliver on ka uhe juba saanud. Nendes on taidsa head raamatud ja need kotid on hea formaadiga - Oskar kaib uhega praegu Eesti koolis :)

  Ma kain praegu Oliveriga uhes mangugrupis kus raagitakse sellest kuidas last opetada raakima ja suhtlema - mind paneb nii imestama kuidas mondadele tundub see uudisena, et juba vaikesest peast peab lastega raakima ja neile raamatuid naitama ja lastele otsa vaatama kui nendega raagitakse...

  ReplyDelete
 2. Ma siin vaikselt kirun jah et pagana Liina hoidis kogu koti loo endale saladusena :)

  Kui aus olla siis me ei ole ju nendest raamatutest puudus tundnud kuna meil kodus riiulid lookas ja Gretaga on juba beebist peale raagitu nii palju et suu vahutab :). Ma isegi proovisin tadile oelda et mis oleks kui jataks selle beebi koti vahele aga ta soovitas et votke ikka.

  Mina ka ei saa aru kuidas meile see nii loogiline on et lapsega tegeleda Ok mina olen eluaeg lastega tootanud ja kursustel kainud aga paljud meie sugused ju ei ole aga ikkagi teame mis kasulik mis mitte. Mind paneb imestama see kui sellist elementaarset asja ei tea selline muidu isegi vaga haritud inimene (need pepsi lutipudeliga emad mind imestama ei pane) :)

  ReplyDelete
 3. Eestis on 2010 lugemisaasta. Propageeritakse raamatute lugemist kuna tänu arvutitele on see soiku jäänud. Laura võttis ka ühest raamatukogu üritusest osa, kus pidi mingi aja jooksul 11 raamatut läbi lugema. Nüüd koolivaheajal ongi neil preemiareis Haapsallu :)
  Aga siin küll väga palju räägitakse ja kirjutatakse kui tähtis on lastele raamatuid ette lugeda ja lastega suhelda. Kindlasti on igas pereajakirjas mingi artikkel selle kohta.

  ReplyDelete
 4. Tahtsin veel öelda et meil on alles kõik meie lapsepõlveraamatud. Vanasti meil vanemad ostsid ikka kõik raamatud välja mis vähegi ilmusid. Nostalgia on neid praegu vaadata :) Pipi või Bullerbi laste uued trükid pole pooltki need mis nad olid enne.

  ReplyDelete
 5. Viktoriiniküsimus: kas mäletate milline kirjatähtedega raamat oli esimene, mille iseseisvalt läbi lugesite? :)

  ...mulle meenub Punase tänava rõdu ja "Bremeni linna moosekandid" :)

  ReplyDelete
 6. aye aye, Kerli!

  Mina oma esimest raamatut ei mäleta :S Tean vaid, et kuueselt lugesin saatekavast, mis multikas hommikul tulemas on

  ReplyDelete
 7. Tarja see on hea kysimus. Ma proovin aga ma ei suuda meenutada. Kyll aga maletan ma kui ma esimest korda ise lugema hakkasin siis oli mu isa vaga imestunud. Ta proovis kas ma ka lugeda oskaksin vana eesti kirjas olevat raamatut ja ma sain hakkama. Seda siis mingil sellel ajal kui ma veel lasteaias kaisin.

  Kooli katsetel lugesin oppealajuhatajale ette lugu SIIL ja klassis lugesin teistele lastele ette Triinu ja Taavi lugusid.
  Nende katsetega oli veel selline lugu et katsete lopus oeldi et ma olin lugemisega labi kukkunud, tegelikult aga olid nad unustanud mind lugema kutsuda. Mina ytlesin et ma juba lugesin kuna arvasin et see et ma klassis tulemusi oodates teistele lastele ettelugesin (opetaja kasul) oligi test.

  Millegi parast on mul silmade ees ka raamat MUNA
  ja neid vanu raamatuid on mul Eestis emajuures mitu mitu kasti tais.

  ReplyDelete
 8. Jessas, mina küll ei mäleta oma esimest raamatut, ma isegi ei mäleta millal lugema hakkasin. Mäletan vaid seda et kui teised läksid rõõmsalt 1.klassi olin mina pikalt haiglas halva kopsuproovi pärast :(
  Aga "Triinu ja Taavi lood" on praegugi 1.klassis kohustusliku kirjanduse hulgas :)

  ReplyDelete