Tuesday, 25 May 2010

VÄIKE MATKIJA

Olles töötanud enamuse oma elust lastega teadsin ma juba enne Greta sündi et lapsed on ühed imelised ja imestama panevad elukad. Olen lugenud ja õppinud palju laste arengust ja laste psyholoogiast. Viimased 16 aastat olen töötanud lastega kelle areng ühel või teisel põhjusel ei ole kulgenud seda tavalist teed pidi.
Nendel lastel on enamjaolt puudunud ka oskus teisi jäljendada. Oskus mis on põhi just eelkõige meie sotsiaalsele arengule. Nii ma olengi siis veetnud palju aega neid jäljendama õpetades. Jupp jupi kaupa, aste astme viisil. Kogu selline õpetusprotsess on mulle nii normaalseks saanud et ma olen unustanud et tavalise lapse arengu juures on see jäljendamine iseendast mõistetav ja toimub loomulikul teel.

Ja nii ma siis imestangi siin suurte silmadega kui Greta teeb midagi täiesti ise ilma et meie oleks seda talle õpetanud.

Näiteks see et ta jälgib kuidas mina aias toimetan ja siis läheb ja proovib ise sama teha. Siin näiteks mulda (liiva) lillepottidesse panna.
Või kui mina nõudepesu masinat tühjendan siis tema võtab alumise resti pealt ruttu oma taldrikud ja läheb ning katab siis OMA laua ära. Meie peres sellist otsest lauakatmist tuleb väga harva ette nii et ma ei tea kust ta seda on õppinud.
Nõudepesu masinat tühendades pani ta mind imestama et ta teadis kus kohas meie juurvilja aurutaja asub. Ta võttis masinast aurutaja resti ja läks otsejoones kapi juurde kus meil aurutaja on, tõmbas ukse lahti ja pani resti aurutaja sisse. Vot nii. Kes teab võib olla kui ta kapi peale küüniks siis oskaks ise juurvilju koorida ja aurutisse ka panna.
Hommikuti näeb ta kui ma juukseid kammin ja patsi juuksekummiga kinni panen. Kammiga meelib tal oma juukseid kammida aga seekord otsustas ta LaLale patsi pähe teha. Just nii lihtsalt tal see asi käisgi....ja pärast oli LaLat hea patsi pidi vedada.
Need kaks alumist pilti on meie majas pea igapäevane nähtus

Kahel korral olen leidnud teda lilli kastmast.

Kindlasti oleks neid näiteid rohkemgi aga tavaliselt teeb ta neid omal algatusel siis kui tal tahtmine on ja mitte minuga samal ajal.

3 comments:

  1. Armas. See on nii p6nev aeg:) Filmi ja pildista nii palju kui saad. Varsti on tal k6ik m2rkamatult selge ja neid ahhaa elamusi sellisel kujul j22b j2rjest v2hemaks.

    ReplyDelete
  2. Katarina sul on jumala õigus. Need asjad ei kordu enam iialgi, üks kõik kui palju ka tahaks.

    ReplyDelete