Wednesday, 9 December 2009

FREECYCLE

...ehk siis tasuta taaskasutus.
Kõik teavad et ebay on ideaal koht oma 'sodist' lahti saamiseks. Teine hea koht asjadest mida enam ei soovita ja mida ebays on raske müüa aga samas ei taha ka täiesti ära visata on 'freecycle'. Me oleme siin juba paar kuud uut sohvat ostmas . Ikka lükkasime seda edasi ja edasi ja seda eelkõige minu pärast. Mul lihtsalt oli raske loobuda sohvast millel tegelikult mitte midagi viga ei ole kui vaid see et padjad natuke lätakaks läinud (ja seda ka mitte nähtavalt). Nii me siis jõlkusimegi vana ja uue sohva vahel. Lõpliku otsuse tegi uue sohva hind mis paar päeva hiljem oleks 25% kõrgem olnud...ja nii me ta ära siis lõpuks ostsimegi.
Sellega seoses oli meil järgmine katsumus ees - mida teha vanaga. Ebays seda müüma hakata oleks olnud üsna asjatu kuna seal oli juba paar samasugust Ikea sofat ilma pakkumiseta müügil. Sofa katted oleks saanud seal ehk ära müüa nii umbes 30 naela eest (meil kaks erinevat paari ja üks nendest pea tuliuued) aga siis oleks me pidanud kohalikule majavalitsusele 30 naela maksma et nad me sohva ära viiks. Nii et see tundus jälle asjatu ja palju jama nii kuulutuse ebaysse panemise kui ka majavalitsusega järgi tulemise aja organiseerimisega. Seega mõtlesime katsetada kohaliku taaskasutus organisatsiooniga. See on selline tore koht kus ühed inimesed saavad oma mittevajalikkele asjadele uued omanikud ja teised saavad tasuta midagi mida vajavad....ja loodus on kaitstud ja õnnelik et keegi ülemäära ei raiska vaid hoiab kokku.
Panime oma kuulutuse ülesse ja 10 min hiljem oli juba keegi kes oli sohvast huvitatud (ja hiljem veel 3 inimest). Olid isegi valmis kohe järgi tulema aga neile sobis ka oodata päevani kui meile uus sohva koju tuuakse et me siis ei peaks paar päeva põrandal istuma (noh tegelikult on meil ju kodus 2 sohvat ja põrandal ei olekspidanud otseselt istuma). Nii et mure murtud. Ei pea kellegile ära viimise eest maksma ja ka mitte pooleks saagima ja prügimäele toimetama.
PS. Seal freecycle lehel saab kuulutada asju mida sa tasuta sooviksid. Üsna palju oli TV ja külmutuskappide soove ning palju muud huvitavat nii pakutavat kui soovivat kraami.

9 comments:

 1. Kas UK-s "majapidamisülejääkide" kogumisringe ei tehta? Luksemburgis, Saksamaal, Hollandis võid kord kuus vana mööbli, koduelektroonika, mänguasjad (aga mitte ehitusprahi) tänavale tõsta, aga eelnevalt tuleb prügivedajale oma soovist teatada, päris iga majaesist nad niisama läbi ei sõida. Õhtul tõstetakse asjad tänavale, nii mõnigi leiab uue omaniku, mis aga lootusetult katki või üle jääb, läheb hommikul 30tonnise pressiga prügiautosse.
  Meie oleme päris palju mänguasju ja mööblit koju tassinud, toidunõusid, pildiraame jne.
  Ja paljud meie asjad on juba minutite jooksul maja eest kadunud olnud.

  ReplyDelete
 2. Freecycle on vaga hea indeed. Just siis kui on vaja moobilst lahti saada.

  Vaiksem pudi-padi voetakse tanavalt ara. Just eile panime 2 kasti manguasju varava taha, ja vahem kui poole tunniga olid molemad kastid minema tassitud.

  ReplyDelete
 3. Majavalitsus siin ei vii midagi tasuta ara...ka mitte tavalist prygi :-)
  Kui maja ette panna siis suvalised inimesed voib olla votavad sealt midagi aga see oleneb ka kus ja millisel tanaval elad. Kui maja eest palju inimesi mooda ei kai siis voivad need asjad sinna seisma lihtsalt jaada. Vaiksemad asjad saab alati heakasutuspoodi viia (yhtlasi toetades heategevus organisatsioone). Suuremaid asju saab sinna ka viia aga siis maksaks sinna viimine jalle kui endale autosse asi ara ei mahu ja kui pood ise ei ole nous asjale jargi tulema.Tanavale jattes voib juhtuda et sofa saab veel vihmas marjaks ja siis ei saaks seda ka oma aias enam ara poletada (noh tegelikult ei tohi sa siin omas aias suurt midagi poletada).
  Selline tanavale panemine ja sealt endale huvitavate asjade leidmine meeldiks mulle aga vaga ...sel juhul oleks kohe suuremat maja vaja :)

  ReplyDelete
 4. Niisama suvalisel päeval ei või siin midagi tänavale tõsta, ainult ühel organiseeritud kogumispäeva õhtul kord kuus (kui nädalavahetus, siis tõstetakse ka varem).
  Ja muidugi on tavalis prügi vedamine siingi tasuline.
  Riiete ja jalanõude kogumise jaoks on tänavatel suured punase risti kastid.

  Sohvasid jm mittelooduslikku prahti ei peakski keegi oma aias põletama, sõltumata elukohast ;)

  ReplyDelete
 5. Oi jah, jatsin selle kahe silma vahele et teil vaid teatud paev kui asjad valja voib panna. Meil siin moni (naiteks Liina :) paneb monikord aga kombeks see ei ole. Meil on veel vaga levinud Car boot Sales kus saab jalle igasugu rampsu kokku osta ja myya :)

  ReplyDelete
 6. Mina olen kull alati asju tostnud varava taha just siis kui neist vaja lahti saada ja mitte 'kuidas kombeks'. Ja uldiselt ma ei teagi kuidas kombeks on :)

  ReplyDelete
 7. Ma kardan, et Saksamaal tuleks kohe kas "kombluspolitsei" või üle tänava naabritädi märkusi tegema :D

  ReplyDelete
 8. Aaa, ma arvan et see kombeks olemine on ehk piirkonna jargi. Londonis on palju maju koos ja seal on nagu naha lood teised. Ma parandan ennast oeldes et meie piirkonnas satub selle peale harva et keegi midagi tanavale on pannud teistele votmiseks (aga kes teab voib olla voetakse ruttu ara ja me ei ole nainud). Kombe all motlen ma ka seda et naiteks Petele, kes on polis inglane, selline asi ei meeldiks.Ta muretseks et kas loomad voi muidu ulakad lapsed asjad laiali pilluks ja sellega naabritele paha meelt valmistaks.
  Mulle aga meeldib et siin maal on nii palju voimalusi asju uuesti kasutada ja asjadele uued omanikud leid ja et inimesed ei habene voi polga teiste kasutatud asju omada. Taaskasutus on 'IN':)

  ReplyDelete
 9. Belgias l2ksid meil m6ned asjad t2navalt t6esti vaid minutite jooksul. Eks see s6ltub igal pool asukohast, kus elada ja asjast millest tahad lahti saada. Oma diivani pidime ikka lahti lammutama ja p6letama, sest majast v2lja poleks seda enam saanud. 6nneks oli seegi second hand.

  ReplyDelete