Monday, 12 October 2009

7 KUUNE GRETA

Mul om siin paar kuud aja puudumise tõttu vahele jäänud ja seega proovin nüüd jälle end korrale kutsuda ja ajaloo mõttes kõik ilusti ära rääkida.
Meie väikesest beebist on saanud täitasa suur tüdruk, kes ei seisa enam minutitki ühe koha peal (väljaarvata kui vaatab 5 min telekast Tweenies).
Kui ta 4,5 kuuselt hakkas pea ees end põrandal edasi lükkama ja nii umbes 5,5 käputas juba põlvedel pea püsti (kuigi ühe koha peal) siis nüüd on tal roomamine täiesti käpas.

Kiirust tuleb ka iga päevaga juurde. Roomamisele lisaks ajab end igale poole püsti ka, olgu see siis tema mänguasjade korv, kohvilaud, tool või sohva. Kõike tahab katsuda. Ühtepidi on mul selle üle hea meel kuna lõpuks ometi suudab ta olla rohkem iseseivam ja mängib (tegeleb) põrandal istudes oma mänguasjadega üsna pikalt. Teistpidi jälle algab see metsik tema järgi jooksmine.MÄNGIMINE
Mänguasjad on tal enam jaolt kõik lemmikud. Ainukesed mänguasjad mille vastu ta suuremat huvi ei näita on mõned pehmed loomad. Kui me olime nädalalõpus Sommersetis siis seal majas mida rentisime oli mõned laste mänguasjad ja Gretale VÄGA meeldis 'teaset' ja väikene kõrisev pall.Tegelikult meeldivad talle aga kõige rohkem meie asjad. Lemmikuteks loomulikult teleka ja raadio puldid. Neid oskab ta väga osavalt suhu panna just nii et kas telekas läheb käima (selle jaoks on vaja vajutada 2-le erinevale nupule ühe teise järgi) või valib uue kanali (vajutades 3-le erinevale nupule). Täna õnnestus tal teleka najal ülesse tõusta ja ühe hetkega Skyboxist viewing card kätte saada (ja seda siis jälle vaid sel ajal kui ma korraks paremale vaatasin).Ja nii ühe käe najal oskan ma ka vabalt lamada.

Sülearvutit enda läheduses nähes läheb täitsa hulluks ja vaat et lennutab end klahvide peale ja seda IGA KORD. Samuti on ta hull Evian veepudelite järgi (igas suuruses, ka nende kõige suuremate järgi) ja ALATI nõuab oma beebi keeles et me talle nendest juua annaksime. See sai alguse sellest kui ta veel nii umbes 4 kuune oli ja kord autos olles suurest näljast nuttis. Me olime juba peaaegu et kodus ja ei tahtnud hakata autot peatama et ma teda toita saaksin. Greta aga karjus end pea et siniseks. Pete siis ütles et miks ma talle oma veepudelist (selline millel on nibu moodi ots) natuke vett ei anna, mida ma siis ka tegin ja oh imet. Laps jäi paugu pealt vait ja aina nõudis pudelit enda kätte (mainin siin juures et beebi lutipudeleid ei tunnista ta üldse).
Teine hassartti ajav tegevus on WC paberirulli keerutamine. Nii kui ta sellele lähedale satub võtab tal see sekundi aega et oma kehaga täis pööre teha ja seda oma käppadega rullima hakata (minu süles olles). Mõnikord kui ta on just vannist tulnud ja kas mina või Pete teda rätis hoiame-kuivatame, samal ajal wc poti kaane peal istudes, unustab ta ära mis tal selja taga on. Kohe aga kui tal aga meelde tuleb kus ta on siis vaat et hüppab sülest maha.
Loomulikult on ta ka väga suur juhtme fän, nagu vist iga teinegi beebi.Lemmik tegevus - oma riiete kärust välja viskamine.Vahepeal oli ta ka hull igasugu siltide järgi (nende mida nii riietusesemete kui ka mänguasjade küljest alati leidub). Erilise osavusega suutis ta need alati leida ka kohtadest kus ma ei teadnudgi et nad eksisteerivad. Ma ostsin talle isegi sellepärast kalli sildi rätiku et laps saaks rahus lutsutada...mille vastu ta aga vähematki huvi ei tundnud. Ma isegi proovisin talle neid sildikesi vägisi suhu toppida et ta aru saaks millega tegemist aga asjata. Lõpuks saatsin rätiku poodi tagasi kuna see oli natuke liiga kallis et ma ise seda oleksin Greta asemel lutsutama hakanud.
SÖÖMINE

Sööb vahelduva eduga minu tehtud värvilisi jääkuubikuid mida me külmik on täis. Lemmik toidud on pudrud, avogaado, courgette, broccoli ja pirn. Purustatud banaan ei maitse üldse. Ma olen temaga ka valmistoite katsetanud kuna kui välja minna siis on raske jääkuubikuid endaga kaasa võtta ja neid siis korralikult läbi kuumutada kuskil. Olen ostnud 'Plum' ja Ellas Kitchen toite. Nendest maitseb talle väga üks kõrvitsa-porgandi segu ja see spinati-kaalika-õuna oma. Ma ei tea kuidas talle see viimane küll maitsta võib kuna mind ajab iiveldama lihtsalt selle kange lõhn juba, maitsta ei ole ma seda ise julgenud. Aga talle väga maitseb. Ma küll ei tea palju ta sööma peaks või kui palju ta sööb aga nina augud on igal juhul pidevalt toitu täis.Tegelikult on mul tunne et ta sööks hea meelega hoopis meie toitu (või oma sussikesi). Ta vaatab nii pingsalt kui me sööme igat me suutäit et kui ta rääkida oskaks siis vist küsiks ka endale. Õuna olen ma lasknud tal juba oma 4 hambakesega näksida ja keedu porgandit ka korra jaganud. Eile hommikul sai ka natuke munaputru.
Huvitav mida nad mulle magustoiduks pakuvad
Ma ootan seda aega et ta saaks meiega sama toitu süüa ja ei peaks eraldi vaaritama. Ma peaksin talle liha hakkama andma aga ma lükkan seda pidevalt edasi kuna lihtsalt ei ole aega ja viitsimist sellega jännata.
Kas keegi teab millal võiks tatraputru andma hakata ja mis kujul...samuti kas keedu punapeet oleks ok.? Mõlemas palju rauda mida tal vaja oleks.
Eile hilja õhtul vaaritasin talle esimesi kanatoite. Kahte erinevat. Terve õhtu jändasin ja arvake kas Getale järgmine päev maitses. Peale kahte suutäit oksendas kõik välja. Noh eks ma katseta ikka veel. Kahju muidu kallist kraamist raisku minna.
MAGAMINE
Gretale meeldib vannis käia. Eriti meeldib talle aga hambaid pesta. Suu läheb kohe lahti kui näeb hambaharja tulemas ning hamba pesu võtab väga tõsiselt, olles asjaliku näoga. (Saab näha kauaks seda entusiasmi jätkub). Peale vanni ei meeldi talle tihti riidesse panna. Karjub enamus kordadel (või siis õigemini siis kui Pete teda riidesse paneb) kui käsi varrukasse panna...tihti ka lihtsalt moe pärast.
Magamisega on nagu on. Magama läheb 7.30 - 8.00 ajal õhtul. Enamus öid sööb iga 2,5 tunni tagant ja mida lähemale hommikule seda väiksem on vahe. Praegu on meil käsil rangem reziim. Öösel toidan ma vaid korra kella 11-12 ajal ja siis uuesti 3 või 4 ajal. Kui ta umbes peale 2 nihelema jälle hakkab siis läheb Pete teda tagasi unne loksutama. Mul on seda raske teha kuna kohe kui mina ta lähedale lähen siis tahab ta ainult piima ja enne vait ei jää kui seda saab....kuna mul ei ole jõudu temaga seal keset ööd jännata.
Vahel aitab kui ma ta nägu igalt poolt väikselt musitan - see paneb ta magama. Selg on mul igaljuhul küll täiesti paigast ära peale seda kui me ta voodipõhja madalamaks lasksime.
Plaan on et varsit kolib ta oma voodiga meie toast välja oma tuppa.

Üldiselt on Greta kogu aeg heas tujus. Nutab vaid siis kui on näljas või kui on väga väsinud...ja loomulikult kui saab haiget. Tavaliselt teame et kui ta nutab siis on selleks ka mingi põhjus ja seega ei lase me tal kunagi niisama nutta. Kui nutab siis tihti kostab nutu seest EM-ME. Ma ei usu et ta päriselt mind hüüaks, pigem vaid juhtub et need häälikud nii kokku langevad AGA siiski...Pete alati siis ruttu ütleb talle et ütle ikka DADDY, DADDY.
Vaikselt hakkab ta iseloom välja lööma. Tudub et on sama hull kui ka mõlemad ta vanemad. Tihti vaatab pingsalt meile otsa ja siis puristab, kutsudes meid temaga lollitama. Vaatab meile otsa et näha meie reaksiooni ja meie ilmeit.
Oma nime peale reageerib ja juba teab ka mida tähendab sõna EI/NO kuigi ega see teda palju peata. Pete aevastamise peale hakkab tihti nutma (kui aus olla ajab see ka mind nutma kuna ta aevastab NIIII kõvasti).
Huvitav on see et kui ma Teletupsude laulu laulan siis vaatab ta kohe oma rohelise Teletupsu poole. Ma ei tea kuidas ta küll seda teab kuna telekast on ta neid vaid korra näinud. Kui talle neid telekast näidata siis ei näita ta suurt huvi nende vastu küll aga kui poes Teletupsude mäguasju katsuda saab. Tihti tahab nende kõhu peal oleva nelinurga peale patsutada.

Raamatuid on tal palju kuigi vaid teatud huvitavad teda. Kui raamatuid temaga vaadata siis tahab ta mõlemat lahtiolevat lehekülge käega üksteise järel katsuda. Praegune lemmik on üks farmi raamat kus loomi saab karvast tirida.Laulmine meeldib. Mõnikord tundub et ta hakkab mõnedele lauludele kaasa laulma, sellise jämeda häälega (loomulikult ilma sõnadetta - nii keenius ta veel ei ole). Kui Pete laulab talle siis kuulab huviga (mitte et Petel hea laulu hääl oleks aga ju siis Greta arvates on). Üks Chick Chick Chicken laul mida Pete talle juba väiksest peale on laulnud on lausa ime toimega. Kui Greta kas või kõige kõvema häälega autos nutab siis kui Pete (või isegi mina) seda laulma hakkab siis jääb KOHE vait...ja see on nii iga kord.

Asju oskab otsida. Kui ennast või mõni ta mänguasi (mis talle meeldib nagu näiteks Po) ära peita (näiteks laua alla) ja siis ühelt või teiselt poolt seda talle korraks näidata siis oskab otsides ringi vaadata et seda leida.Võõraid inimesi üldiselt ei karda või häbene. Väljas käies naeratab kõigile kes temaga juttu tulevad rääkima ja siin maal juhtub seda väga tihti. Kui kellegile võõrale (meile siiski tuttavale) sülle läheb siis on kõik ok nii kaua kui ma ta lähedal olen ja naeratan. Lapsed talle väga meeldivad, suuremad lapsed eriti.

Kõige lemmikum on aga issi...ja emme ka siis kui nälg on. Issi trennis teda roomama ja püsti tõusma. Väike Timur
Praegu on käsil plaksutamise ja lehvitamise õpetamine (mina vahele hüüdes et ära tee, ta on veel liiga noor selleks). Issi süles magatakse nädalalõpudel hommiku uned ja issi kukil on tore kaugele vaadata.Ausalt, on teisega lausa lust koos olla, ei jõua homset päeva ära oodatagi et temaga koos maailma vallutamist jätkata...ja et millal ma lõpuks õhtust hommikuni ühes tükis magada saaksin...või siis vähemalt 4 tundigi järjest.

7 comments:

 1. paistab, et tydruk on sul ka paar kuud vahele j2tnud:-) jaksu tema pyydmisel.

  ReplyDelete
 2. tatar pidi kuuluma esimeste soovitatavate teraviljade hulka. käisin just eelmisel nädalal pelgulinna perekeskuse vastavas loengus - sealt mu tarkus pärinebki. teravilja peenestamiseks soovitatakse kohviveskit/ köögikombaini. looduspoodides müüdav eesti tatar pidi olema see kõige parem - pidi keema pehmeks, nii et purustada pole vajagi. ise pole ma seda tatart muidugi oma silmaga veel näinud. peeti soovitati samas loengus anda alates 9. elukuust. loodan, et sain pisut abiks olla.

  sattusin siinset blogi lugema juhuslikult ning kuna minul endal kasvab kodus kuu noorem tütar (7. aprillil sündinud), siis aeg-ajalt satun teid lugema. ja muidugi ei saa ma jätta märkimata: Greta on väga armas :)

  ReplyDelete
 3. Krista- Tere tulemast siia lugejaskonda. Suur, suur tänu informatsiooni eest. Siin Inglismaal ei oleks mind vist keegi osanud aidata tatra teemal kuna seda siin ei sööda sel moel kui Eestis. Hea et mainisid et Eesti mahepoes on selline tatar mis pehmeks keeb. Meil on ka just sellist 'tapeediliimi' tatart (nagu mu mees seda kutsub) siin mahepoes saada. Lahen kohe ostma kuna ma pean ju Greta ikka eestlaseks kasvatama koos tatrapudruga :)
  Peediga siis ootan veel natuke.
  Nüüd ma siis tean kelle käest küsida kui veel peaks midagi tahtma teada.

  ReplyDelete
 4. jaaa tatart vòib sùùa alates 6.kuust. tatrahelbed on ka tàiesti olemas. Ma pean neid vist eestist tellima :D

  tahtsin palju palju òelda, aga nùùd làks meelest àra. siis on meeles, kui Emeline mul sùles istub ja siis ainult ùhe kàega trùkkida saan..
  Tahtsin kùsida vist, et...

  ...kas Greta hakkas kauem òòsel tuduma, kui talle peale rinnapiima ka muud sòòki andsid? Kui tihti te pùreetate? (mitu korda pàevas) Ma siin kùsin huvi pàrast sest mòtlen siis mimiga alustada pùreetamist.

  ...siis òòsel kui G ùles àrkab ning kui P làheb teda tagasi uinutama--kaua tal sellega làheb ning kuidas ta seda teeb? Ma vaatan, et kui Mimi kesest òòd ùles àrkab on tal silmad niiii suured, et und sealt kùll nàha pole.. Mis trikki Pete kasutab? :D :D

  Ah, mul ei tulegi rohkem meelde.

  Igatahes tahtsin òelda, et Greta on kohe nii armas, ja pildid on tòesti vahvad! Istusin ja itsitasin kui postitust lugesin :D
  ciao-ciao

  ReplyDelete
 5. Raine ma vastan sulle eraldi emaili kaudu, kohe kui mahti saan, muidu tuleks siine kommentaar vaga pikk.

  ReplyDelete
 6. Küll sa oled tubli et Gretat ikka öösel söödad, aga samas mis sul ka üle jääb :) Minul on ikka siis vedanud küll kuna mul lapsed on maganud alates kolmandast elukuust öö läbi. Aga see-eest pole nad käima küll hakanud enne aastaseks saamist ja roomama hakkasid ka hilja.
  Kõike paremat edaspidiseks. Ootan huviga teie uusi edusamme.

  ReplyDelete