Tuesday, 5 May 2009

2 KUUNE GRETA

Lõpuks siis on Greta 2 kuune. Meile tundub et ALLES 2 kuune. Arvatavasti sellepärast et tema arengus on nii palju muutusi et tundub nagu oleks palju rohkem aega juba mööda läinud. Paljud on arvanud et ta on vähemalt 3 kuune ja on olnud üllatanud kui ütleme et ei ole isegi mitte 2 veel.

Väljas käies tulevad inimesed tihti rääkima ja Gretat 'katsuma'. Pete saab seda tähelepanu rohkem kui mina aga ta kutsub seda ka ise rohkem esile. Kord kui olin poes kassa juures maksmas ja Greta vankris (turvatoolis) karjumas tuli mu juurde üks keskealine naine ja hakkas kohe Gretaga juttu rääkima. Seda nii et Greta otsekohe vait jäi ja naist suurte silmadega imetles. Ma ehmatasin alguses ise ka ära et kuidas ta nii moodi julgeb võõrast last katsuma tulla aga kuna ta oli hea väljanägemisega ja hoidis Gretat vakka samal ajal kui mina maksin siis ei hakanud ma teda keelama. Pärast tuli välja et tal on endal ka 2 lapselast aga nad elavad välismaal. Sain siis aru et tal oli suur igatsus oma lapselaste järgi ja vajadus kellegi teise beebi paksukesi jalakesi katsuda nii et lasin tal seda heameelega teha.

ÜLDINE ARENG
Muutunud on palju. Kõige suurem muutus on ehk see et nüüd ta naeratab juba tahtlikult. Eriti suure naeratuse osaliseks saavad tulbid meie magamistoa seinal oleval maalil ja seda pea et igal hommikul. Mina saan loomulikult naeratusi päeva jooksul rohkem kui Pete õhtul koju tulles aga sellest täitsa piisab et issi õnnelikuks teha. Naeratab ühele oma mänguasjale, aga vaid ühele värvilisele ahvikesele. Arvatavasti kuna sellel on endal ka naerunägu peas.

Teine suur muutus on 'rääkimine'. Sellist beebi lalinat hakkas ta juba umbes 6 nädalaselt tegema. Mõned häälikud kuulduvad kui päris sõnad. HELLO oli üks nendest. Algul ma ei uskunud kui Pete mulle ütles et Greta ütleb talle Hello vasta kui tema talle seda ütleb aga siis kuulsin seda ise paaril korral ka. Me oleme proovinud seda video peale saada aga ei ole õnnestunud. Kohe kui kaamera välja võtame lõpetab ta 'rääkimise'. Ainuke inimene kes seda meile lisaks on kuulnud on meie perearst, nii et tõestus on olemas. Kui ma talle seda algul mainisin siis oli tema näost näha et ega ta seda väga tõsiselt ei võtnud aga õnneks just siis Greta ütles Hello.

Tänaseks on hello asendunud APPLE ja PUU-ga. Neid sõnu ütleb ta üsna tihedalt. Sellele lisaks on ka teisi häälitsusi mida meie järgi teha ei oska. Räägib ta tavaliselt siis kui kõht on täis ja uni magatud. Sellist 'hakkame nüüd rääkima' nõudmise peale ei tule piiksugi välja. Ise on ta väga uhke oma rääkimise üle. Tihti otsib silmadega kontakti minuga et seda ka mulle näidata või minuga jagada.

Päev enne 2 kuuseks saamist muutus ta hääletoon. Eriti kui nutab. Nutu vorme on nüüd ka rohkem kui tavalised 'mul on nälg, kaka, ebamugav, valus ja tahan magada. Sellele on lisandunud selline väiksemas vormis 'kus sa oled' ja sama nutt väga kõva häälega.
Samuti paar ma 'porisen end ise magama' ja 'ma ei tea kas nutta või mitte nutta' nutt.
Tegelikult ega ta palju ei nuta. Tavaliselt on ta nutul põhjus.

Kehaliselt on ta palju tugevamaks muutunud. Kui nutab ja jalgadega peksab samal ajal ja kui talle siis ette jääda siis teeb täitsa haiget. Just on hakkanud oma pead hoidma ja tõstab seda ka üsna tihti ilma probleemita. Küljele end veel õnneks ei keera muidu oleks mu vabadus teda kuskile natukeseks ajaks üksi jätta otsas.
Üldse on ta rohkem sellise olekuga et tahaks kõndida, rääkida, ise süüa jne. Pete ütles et paneb ta alatest järgmises nädalast kooli!

SÖÖMINE
Sööb endiselt hästi. Öösel nii umbes 12 või 1 ajal, siis jälle 3 või 4 ajal ja siis kella 5 või 6 ajal umbes. Tavaliselt ta kõva häälega nutma ei hakka vaid muutub rahutuks või lutsub kõva häälega oma käsi. Tavaliselt söödan ma teda siis ja ei lasegi tal nutma hakkata. Nii ei ärka ta täielikult ülesse ja ka mina saan rutem uuesti magama. Päeval saab siis kui mulle märku annab kuna kella ma päeval ei jälgi. Tihti aga sööb ta ahmides ja siis ei suuda seda sama ruttu neelatada. Vahel hakkab poole söögi pealt kõva häälega nutma. Luksub tihti aga piima tuleb uuesti ülesse harva. Oksendanud on ta vaid korra ja seda siis kui oli paarinädalane. Ma kahtlustan et tal on REFLUX (ma ei tea seda eesti keeles, vist kõrvetised) ja arvatavasti sellepärast ei meeldi talle ka tihti selili olla (hakkab valu nuttu nutma). Kaka on tal ka tihti roheline ja eriti valuline tulema varajasel hommikutunnil.

Ma olen seda asja uurinud ja plaaninud arstiga rääkida aga kuna see veel nii suur probleem ei ole siis olen oodanud. Kui aus olla siis ega arstil ka ei ole midagi rohkemat teha kui rohtu anda mis beebi enesetunnet natuke leevendab aga probleemi ära see ei võta. Nad pidavat sellest ise nii aastasena välja kasvama. Ma arvan et kui see otseselt ta elu kibedaks ei tee siis ei taha ma talle hakata mingit rohtu kuude viisi ka sisse toppima. Eks näis. Proovin ise teda mitte üle toita (ma ei tea kuidas ma seda küll saan mõõta), peale söömist korralikult krooksatada ja püstises asendis hoida mõnda aega (väljaarvatud öösel) ja sööta õiges asendis.

Nuga ja kahvlit veel ei kasuta

MAGAMINE
Sel teemal ei taha ma kõva häälega palju rääkida muidu läheb vastupidiselt. Üldiselt on magama jäämine parem kui eelmisel kuul. Kui kodus oleme magab päevaund tihti omas voodis. Viimasel ajal on olnud rohkem memmekas ja tahab minu juures olla. Kodus ma teda enam kõhukotis ei kanna et teda magama saada, kui siis anult siis kui tõesti enam kuidagi muidu teda päeval magama ei saa.
Kõhukott on asendunud lamamistooliga mida saame samal ajal jalaga kiigutada ja mida saab mitmesse eri asendisse panna (nii et ta ei pea lamama). Seal magab ta päeval ja õhtu tundidel tihti. Mul kergem ka kui ei pea teda voodi äärel seljale patsutama ja saan samal ajal kui jalaga teda kiigutan ka midagi muud teha arvutis. Proovin siiski rohkem voodiga harjutada muidu võõrdub ära.
Tihti magab ta ka autotoolis kuna ma käin üsna tihti temaga kas poes või Kingstonis või aianduskeskuses jne. Oleneb täitsa päevast ja ta tujust kuna tundub et iga päev on erinev. Praegu näiteks kui ma seda teksti siin trükin magab ta mu käevangus meie voodis ja kell on juba 11 hommikul. Ma ei ole veel hommikusöökigi söönud.
Olen ka märganud et tolmuimeja ja fööni hääl unutab teda hästi. Naabrinaine kindlasti imestab et mida ma seal mõnikord kaks korda päevas pead kuivatan ja pidevalt koristan aga las ta siis imestab, mul igaljuhul ülemine korrus tänu sellele niiii puhas.

Öösel ärkab paar korda sööma aga tavaliselt jääb kohe ka peale söömist magama - ei mingit kussutamist. Tegelikult me ei kussuta teda enam kätel üldse. Kui ta ei suuda magama jääda siis tavaliselt minuga voodis olles peale natuke loksutamist jääb. Tihti istub meiega üleval nii kaua kui ka meil (mul) on aeg magama minna või siis kui enne magama jääb viime voodisse või laseme tal allkorrusel magada samal ajal kui me telekat vaatame. See kõik oleneb kas ja kui palju ta päeval on maganud.

MÄNGIMINE
Käed on tal nüüd palju aktiivsemad ja ei lehvi enam nagu juhtub. Asju veel käes ei hoia aga mõnda rippuvat mänguasja lööb mõnikord (arvatavasti kogematta). Muusikalise playmobili tiirlevais jänkukesi jälgib väga põhjalikult. Tihti on mul tunne et ta tegelikult natuke kardab neid. Kui ma olen muusikat mänginud nii umbes 3 korda siis lõpuks hakkab sellise hirmul oleva häälega nutma ja ma pean ta siis nende jänkude käest päästma.
Mängumati peal kaua ei taha selili olla aga natuke aega on ok ja siis ta uurib seal rippuvaid loomakesi. Triibuline tiigrikutsu peab muusikat samal ajal mängima või muidu on nutt majas. Värvilisele ahvikesele naeratab ja eile avastas et tema kõrvu on hea lutsutada. Kahjuks ei oska ta veel seda ise käes hoida ja seega on see juhuse asi kui kõrv just suhu satub...või kui ema tahtlikult topib. Kõhuli matil pikalt ei ole - ehknii 2 min ja siis on küllalt.


Lemmik TV programmid on Lost ja 24 ja arvatavasti ka Desperate Housewives. Teletupsusid ja muid elukaid veel näinud ei ole aga muidu meie suurt teleka ekraani meeldib tal jälgida küll....Õudne mõelda küll et meie 2 kuune laps vaatab juba telekat.
Arvutimänge veel ei mängi.


Ühte kokku igati viks laps ja kui talt küsida et mitme kuune ta juba on siis vastab ta nii:

3 comments:

 1. See viimane pilt Gretast on niiiiii hea! :)
  Ka jutt on nii vahva lugeda! Seriaalivalik on tasemel ning arvatavasti tuleb temast tubli perenaine, kui meeldib tolmuimeja mùra/hààl ;)
  Mònusat kasvamist teile!!!

  ReplyDelete
 2. Palju õnne 2-kuuse sünnipäeva puhul. Väga vahva jutt.
  Minu 5-aasstane poeg Johannes kardab tolmuimeja häält siiani. Nüüd ostsime vaiksema häälega tolmuimeja.

  ReplyDelete
 3. Viimane pilt on toesti tasemel ja arge muretsege, kull see noa ja kahvliga soomine ja arvutimangude mangimine ka kunagi tuleb :)

  ReplyDelete