Tuesday, 21 April 2009

BEEBIKEEL

Leidsin internetist sellise artikli:


Beebikeele koolitaja Eestis, Astra Kallasmaa ütleb, et häälikud põhinevad imiku refleksidel. Need viis sõna, mida beebid alates sünnist kuni kolme kuu vanuseni ütlevad, on universaalsed ega sõltu rahvusest. Häälikud on kõige selgemini kuulda nutu alguses, siis kui tita pole hakanud veel kõvasti karjuma. Mõni beebi kasutab ühte sõna sagedamini kui teisi. Kirjapildis on beebi häälitsusi täpselt väljendada keeruline, aga koolituse läbinud vanemad kinnitavad, et neid viit sõna on tita häält kuulates võimalik eristada küll.

1.Neh - ma olen näljane
Tita hakkab niimoodi nutma siis, kui kõht läheb tühjaks. Tekib imemisrefleks, keel liigub suulakke ja sellele lisandub hääl, millele on iseloomulik alguses olev nasaalne n. Lapse pea liigub küljelt küljele, sest ta otsib rinda.
2. Aou - olen unine
Kui laps tahab magama minna, tekib haigutusrefleks. Imiku suu läheb hästi suureks ja avatuks. Tekib aou-nutt.
3. Heh - mul on ebamugav olla
Laps kasutab heh-nuttu siis, kui tal on mähe märg, tal on külm, palav või ebamugav asend. Titat võib häirida ka muu, näiteks turvahälli liiga tugevalt kinnitatud rihmad.
4. Eh - aita mul krooks välja saada
Söömisel allaneelatud õhk põhjustab beebile halba enesetunnet. Sellisel juhul tuleks tõsta ta püstiasendisse, et õhk saaks välja.
5. Earh - mul on gaasivalud
Niisugune nutt algab siis, kui last piinavad gaasivalud. Nende leevendamiseks tasub teha tema kõhule massaaži, suruda beebi põlved üles vastu ta kõhtu või kasutada muid valu leevendavaid võtteid ja vahendeid.

Ülejäänud artiklit saab lugeda SIIT

No comments:

Post a comment