Monday, 22 September 2008

NÄDALALÕPP HOLLANDIS


Augusti lõpu poole käisime paar päeva Hollandis Karinil külas. See oli üle pika aja kui mina seal viimati olin kuigi jah Pete on oma elu jooksul Hollandid vähemalt 6 korda käinud. Mõtlesime et mis me siin kodus ikka konutame pühade ajal. Algul oli plaanis Itaaliasse minna Moreenale külla aga kuna lennugraafikud ei klappinud kuidagi meie plaanidega ja asi hakkas liiga kalliks ja keeruliseks minema siis tuli meil hoopis hea mõte Hollandisse minna.
Lendasime Amsterdami ja sealt Alkmarisse kus Karin oma perega elab. Alkmaar on selline keskmise suurusega linn, Amsterdaamist nii umbes 30 40 min rongisõidu kaugusel. Tuntud on see linn oma juustulaatade poolest kuigi mul ei ole kunagi juhtunud seal just laada ajal olla.
Ega me seal palju midagi erilist ei teinudgi. Plaanis oligi ju vaid külla minna ja mitte mööda poode joosta. Tahtsime lihtsalt olla ja puhata.

 Nägime ära kohaliku tuuleveski mille nimi oli olnud Pete ja Pete sai ka hollandi ratast katsuda (Karini oma)
 Asja juurest ei puudunud ka kohalikud pagaritooted mis minu ärrituseks olid niiiiiiii maitsva väljanägemisega (nimelt ei saa ma nisu ja piimatooteid süüa).
Korraks käisime ka Amsterdamis ära. Sõit sinna rongida Alkmaarist meenutas meile rongisõitu Padovast Veneetsiasse. Väga sarnane maastik - natuke madalaid maju, põllud, palju kanaleid põldude vahel siis jälle paar maja ja jälle palju vett. Amsterdami rongijaamast välja astudes tundus nagu oleksime Soomes ja mööda ostutänavat käies olime kui tagasi Toulouses Prantsusmaal. Loomulikult kui oleksime rohkem vanemas linnaosas ringi käinud siis majade arhidektuuri järgi ei oleks mingit kahtkust olnud et tegemist on ikka Hollandiga. Sellised näevad välja kohalikud Hot Dogid.
 Burgeri baarid on seal ka väga hollandlikud kust saad oma vorsti või kotletikese kätte klaaskapikesest millel on idividuaalsed väikesed uksed. Paned vastava raha summa sisse, keerad nupust ja saadgi oma vidina kätte. Paljud nendest liha asjadest nägid väga imelikud välja ja meie ei julgenud neid proovida kuigi olen kindel et maitse võis olla parem kui välimus.

Karin rääkis meile et Hollandis pannakse riigilipp välja ka kui on näiteks on kellegi sünnipäev või kui perre sünnib laps jne või kui koolis on mingi sündmus jne. Eestis pannakse lipud välja riiklikel pühadel, sünnipäevadel vist mitte ja meil Inglismaal näeb lippe lehvimas vaid siis kui mingi suur jalgpallimats jälle kuskil toimumas (ja siis ka on see Inglismaa lipp (valge punase ristiga) mitte Ühinenud Kuningriikide lipp). Ühel õhtul käisime ka Peppe Itaalia restoranis söömas mis oli väga mõnus.
HILJEM LISATUD Muideks meil siin Inglismaal ei olegi eramajadel kohta kuhu lippu valja panna. Jalgpallimatside ajal riputavad inimesed lipud enamuselt aknast valja.
Muidu paneks ka Eesti Vabariigi aasapaeva puhul lipu valja aga mida ei ole on lipuvarrast ja kohta kuhu seda panna.
Ma ei ole isegi kindel et kas seda tohiks teha ilma vastava loata.

 Selline näeb välja tüüpiline Hollandi kooli esine. Enamus lapsi tulevad kooli ratastega. Taustal paistvad nagis rippuvad rohelised kotid on spetsiallsed nn täi kaitsekotid kus lapsed oma asju ja riideid hoiavad. Tean et täid on probleemiks ka meie koolides siin küll aga ei ole ma kindel kas ka meie koolides sellisd spetsiaalsed kotid kasutusel on.

Ning veel üks väikene tähelepanek. Alkmaaris juhtus olema lõbustuspargi päevad just siis kui me seal olime. Vanalinn oli väikeseid karuselle ja mänguautomaate täis. Silm jäi ühele sellisele nagu siin pildil. See oli tavaline mänguautomaat kus oma õnne said proovida nii täiskasvanud kui ka lapsed. Ma küll ei kujutaks ette ühte sellist jänkut võita ja siis see uhkelt oma lapsele üleanda (võib olla seda särki saab ka ära võtta aga ikkagi....) Ja varsti oligi aeg tagasi koju tulla.7 comments:

 1. Vat, kus reisisellid!
  Tahaks ka Hollandisse tagasi.. mulle seal nii meeldis!
  Käisime ka Alkmaari kandis.

  ReplyDelete
 2. eestis võib ka lipu välja panna, kui sul on sünnipäev, pulmad või miski tähtpäev. muidu on mastis viir. siukseid asju inglismaal ka näha?

  ReplyDelete
 3. Kui aus olla siis ma isegi ei tea mida VIIR eesti keeles tahendab aga arvan et see on selline peenike lipp (peaaegu nagu pael) mida olen maletamis mooda monikord Eestis olles lipuvarda otsas nainud.
  Selliseid viire meil siin Inglismaal kyll ei ole.

  ReplyDelete
 4. Meie suguvõsa on ka alati koduste pühade puhul Eesti lipu välja toonud. Tean päris paljusid majaomanikke, kes nii teevad.
  Saksamaa lippude lehvimissagedus on samuti võrdelises seoses jalgpalliüritustega.

  ReplyDelete
 5. Muideks meil siin Inglismaal ei olegi eramajadel kohta kuhu lippu valja panna. Jalgpallimatside ajal riputavad inimesed lipud enamuselt aknast valja.
  Muidu paneks ka Eesti Vabariigi aasapaeva puhul lipu valja aga mida ei ole on lipuvarrast ja kohta kuhu seda panna.
  Ma ei ole isegi kindel et kas seda tohiks teha ilma vastava loata.

  ReplyDelete
 6. Näed siis, ma ei teadnudki seda lipuvarda-asja. Me oleme siin patrioodid lausa, kui selle järgi mõõtme hakata.
  Viir on jah selline kitsas kolmnurga-kujuline peenike lipp.
  Aga ma mõtlen, kui Eestis lipp aknast välja riputada, vaadatakse vist küll imelikult. Võib ka olla, et siin pole SEE lubatud jälle. Lipu jaoks on oma koht. Aga võiks ju küsida, kas maja peale saab lipuhoidja kruvida. Siis ärataksite kohe hoobilt tähelepanu oma sini-must-valgega, kindel see.

  ReplyDelete
 7. ...ja siis tuleks keegi ja viskaks kivi aknasse :-)
  Just helistasin abikaasale ja küsisin et kas tohiks lippu välja panna ja tema ütles et tema arvates ei tohi. Et mõnda aega tagasi keegi oli teinud ja neil oli kästud see maha võtta (arvata võis et tegemist oli mitte Inglismaa lipuga).
  Kuna Inglismaal elab nii palju eri rahvusest inimesi siis ma ei oleks kindel kas mulle ja inglstele meeldiksgi kui kõik hakkas oma lippu lehvitama. Sama ju Eestisgi, vaevalt et inimestele meeldiks kui vene lipud hakkas majadel lehvima.

  Eestis ongi see nii armas et oma riigi lippu austatakse ja see tahtpaevadel valja pannakse + kuna eestlane olla on uhke ja hää...
  Petele meeldib ka see traditsioon väga ja ta alati mainib seda ka teistele inglastele kui jutuks tuleb.
  Meil lehvitab lippu vaid Kuninganna oma lossi lipu vardas.

  ReplyDelete