Friday, 19 September 2008

GARSONS FARM
Olen siin juba ka enne maininud Garsons farmist mis asub 24 kilomeetrit Londonist, meie kodust nii umbes 5 km kaugusel (umbes 10 -15 min auto sõittu). See on üks vähestest farmidest mis on nii ligidal pealinnale. Me lausa jumaldame seda kohta. Neil on seal võrratu kingipood kust alati leiab midagi huvitavat osta ja kus jõulude ajal on alati suur jõulu teemaliste asjade müük ning farmipood kust saab värskeid puu ja juurvilju ning värskeid leivatooteid jne.
Sel suvel avastasime me ka nende põllud. Tegelikult olen ma seal aastaid tagasi ka enne maasikaid ja vaarikaid korjamas käinud (ostmas) aga sel suvel külastasime seda vaata et igal teisel nädalalõpul. Neil on seal mitukümmend erinevat põldu kus kasvatatakse erinevalt hooajast maasikaid, vaarikaid, põldmarju, mustsõstraid, punaseid sõstraid, tikkreid, ploome, kirsse, õunu, kõrvitsaid, maisi, magusaid herneid, spinatit, erinevaid ube, kartuleid, herneid, sibulaid, suve kõrvitsaid, kurke, lillkapsast, kapsast, porgandeid, broccolit, punapeete ja veel mõningaid teisi juurvilju mille nimesi ma eesti keelde ei oska tõlkida.

Kõike neid asju saad sa ise korjata. Sõidad autoga vastava põllu ette ja hakkad korjama, siis kaalud ja maksad ning sõidad edasi järgmise põllu juurde jne.
Viimased laupäevad oleme me seal õunu ja maasikaid korjamas olnud. Hea asi veel selle asja juures on see et sel ajal kui sa seal endale asju korvi või kotti korjad ei takista sind ka miski maasikaid või õunu samal ajal koha peal süüa. Noh eks nad ikka maini ka et enne kaalu ja maksa ja siis alles söö aga ega seal kedagi kontrollimas ei ole kui sa marju maitsed. Ideaalne koht lastega külastamiseks. Paljud siinsed lapsed, erinevalt Eesti omadele, ei tea tihti mis on juurikate nimed veel vähem kust nad pärit on...ning hinnad on võrreldes poe omadega palju odavamad. Põllud ei ole küll täis orgaanilised aga kasvatuseks on kasutatud nii vähe kemikaale kui võimalik, seega palju vähem kui tavalistes poe omades. Ainuke asi mida seal nii nimetatud farmis ei ole on koduloomad aga selle jaoks on meile lähedal ka paar loomadega farmi mis on väga toredad koos suurte ja huvitavate mänguväljakutega lastele jne.


Kui poes maksad sa 6 õuna eest nii umbes £2 (orgaaniliste–mahe omade eest veelgi rohkem) siis seal farmis maksime me selle koti täie eest vaid £5 ja õunu selle koti sees on vähemalt 5 korda rohkem. Õunapuud ise on seal rohkem õunapõõsaste moodi ja need on PAKSULT õunu täis.
Vaatamata suurele valikule ei ole ma ikka veel suutnud siit Inglismaalt leida väikeseid kurke. Selliseid Eesti kasvuhoone omasid... ja tilli. Tahtsin teha soolakurke aga mida ei ole on neid väikeseid kurke ja jämeda varrega tilli. Tilli saab küll ka toidupoest osta aga selliseid varrega polnud isegi farmipoes saada. Õnneks sain ma mustsõstra lehti Garsons farmist kuna muidu oleks asi ka nende taha jäänud ja kurke sain ka sealt. Need olid küll seda pika kurgi srti aga ma korjasin põllult just selliseid mini omasid mis ei olnud suutnud veel väga pikaks venida.....ning soolakurgid tulis välja väga head.
Pete on alati meeldivalt üllatunud kui ma teen mingit tema meelest nõiakunsti, et lehekestest siit ja lehekestest sealt, natuke seda ja natuke teist ja haisev vesi ja imehea tulemus!!!

Ainuke asi mis mul välja ei tulnud oli kuivatatud õunad. Omast arust tegin küll kõik reeglite järgi (nii palju kui seal üldse mingeid reegleid ongi). Võib olla oli asi selles et meil ei ole selliseid kommunismi aegseid suuri radiaatoreid mille peal neid kuivatada ja kuna õues on soe ei olegi meil veel kütet sees, veranda on ka veel ehitus käigus et seal neid päikese käes küpsetada. Lõpuks läksid nad kõik limaseks ja muidu hallitavaks ja lendasid prügikasti. THE END


5 comments:

 1. Huvitav koht. Kahju, et meil autot ei ole. Vaikseid (ja magusaid) kurke igatsen mina ka. Eestis soime neid nagu ounu kilode kaupa, Oskar oli eriline fann.

  ReplyDelete
 2. Varsti tulete ju meie kanti elama :-) Kui teil autot selleks ajaks ei ole veel siis saadame mehed toole, lapstele kummikud jalga ja laheme meie autoga polde ryystama.

  ReplyDelete
 3. väga tore, et teil selline koht lähedal on :) mul poleks midagi õunte korjamise jm vastu.

  poolakad teevad väga häid marineeritud kurke, nii et ma väikeste kurkide pärast väga ei muretse. meil pole keldrit ka, kus hoidiseid hoida...

  ReplyDelete
 4. Haid marineerituid kurke saab ka Sainsburyst. vaikseid kurke tahtsin varsketeks soolakurkide tegemiseks mis saavad valmis vaata et paeva voi kahega ja tuleb ara syya ka paari paevaga (muidu lahevad liiga soolaseks). nii et ei mingit purki panemist.

  ReplyDelete
 5. Mina söön ka sainsbury kurke... neid sweet vinegari omi..
  Aga farm on tõesti äge!!!

  ReplyDelete