Tuesday, 26 February 2008

ISAMAALISUS


Paar viimast päeva olen jälginud eesti uudiseid ja proovinud leida video klippe Vabariigi aastapäeva pühitsemisest. Presideni kõned on nii eesti kui ka inglise keeles läbi loetud ja sellest on osa saanud ka Pete. Kui südant soojendav oli kuulda et president Ilves mainis oma kõnes eesti mustikametsi ja et paljud presidendi külalistest kandsid rahvariideid või siis vähemalt rahvariiete teemalisi riideid...
Ma ei tea mis tunne on eestlastel kodumaal või teistel eestlastel välismaal selliseid sündmusi jälgides või presidendi kõnet kuulates aga mina olen küll nii uhke et olen eestlaseks sündinud. See on kohe selline eriline tunne sees millest oleks raske lahti saada ja ma arvan et see tunne on seda suurem mida kaugemal ja pikemat aega keegi on kodumaalt ära elanud. Võiks arvata ju hoopis vastupidisemat aga ei.

Mäletan lapsepõlvest jutte eestlastest kes sõja ajal kodumaalt põgenesid ja laia maalilma elama asusid ja kuidas nad eesti kombeid ja tavasid, toite ja traditsioone elus hoidsid ja kuigi nende eesti keel oli tihti üle aastate vägagi konarlikuks muutunud olid nad oma südames kümme korda rohkem eestlased kui kodumaal elavad eestlased. Siis tundus see mulle kuidagi imelikuna et keegi võib nii emotsioonaalne olla kas või lihtsalt eesti rahvarõivaid nähes.....ja siin ma nüüd olen.
Vaatan laulupeo DVD ja laulan kõva häälega kaasa kui just pisarad häält täielikult ei lämmata. Tahaksin nii kogu maalilmale näidata seda imet kuidas 20 000 lauljat (plus pealt kuulajad) kõik koos laulavad laule mis on meie juurtes ja mille sõnad ning viis meile juba sündides on kaasa antut. Sellist sidet ei ole igal rahval siin maailmas ja kui siis veel mõelda kui väikesed me oleme arvu poolest ja kui kaua me oleme elus püsinud siis tuleb lausa külmavärin peale.
...NAGU NÄHA ON KA MINUST VÄLISEESTLANE SAANUD.

1 comment:

  1. Kas Sa seda linki tead?
    http://etv.ee/arhiiv.php
    Siit saab praegu Vabariigi aastapäeva tähistamisi vaadata.

    ReplyDelete